Jak vybrat koberec do každé místnosti

Jak vybrat rozměr a tvar koberce?

Najděte si ten správný rozměr koberce do každé místnosti!Abyste zvolili tu správnou velikost koberce, je vhodné umístit nábytek tak, aby vynikl samotný koberec a přitom jste maximálně využili i jeho primární funkci. Pro lepší představu a orientaci v prostoru (jak by měl koberec v místnosti vypadat), můžete suplovat obrys pomocí novin nebo lepicí pásky. Takto jednoduše změříte pokrývanou plochu kobercem.


Zde je několik užitečných tipů pro výběr správné velikosti pro obývací pokoj, jídelnu nebo ložnici.Koberce v obývacím pokoji


Obývací pokoj je středobodem vašeho obytného prostoru. Správně vybraný koberec dopomůže k oku lahodícímu celku. Velikost koberce by se měla přizpůsobit podle plochy nábytku v obývacím pokoji. V prostorných místnostech je dobré umístit koberec pod nábytek, zatímco v menších interiérech může koberec podtrhnout celkový obraz i pod konferenčním stolkem.

Obývací pokoj: Rohová sedačka

Koberec 140 x 200 cm:
Malé koberečky, klasického obdélníkového či čtvercového tvaru jsou vynikajícím řešením pro stísněné místnosti. Umístěte koberec před pohovku tak, aby na něm pokud možno stál pouze konferenční stolek. Všechny ostatní prvky se umístí kolem něj.
Tip: Malý kulatý koberec je skvělý doplněk k Vašemu kulatému konferenčnímu stolku, skvěle vynikne aniž by zbytečně stísnil malé místnosti.

 

Koberec 200×300 cm:
Pokud je pohovka situovaná u zdi nebo by velký koberec místnost opticky zmenšoval, lze jej umístit tak, aby byl částečně pod nábytkem.
Tip: Pokud je na koberci pouze polovina nohou nábytku, plstěné podložky pod zbytkem nohou mohou vyrovnat případné výškové rozdíly.

Obývací pokoj:Sedací souprava se 2 křesly a sedačkou


Koberec 140×210 cm:
U malých a středně velkých koberců je vhodné vyvážené umístění, kdy jsou křesla nebo židle umístěny po stranách koberce, aniž by se vzájemně překrývali.


Koberec 170×240 cm:
U středně velkých koberců doporučujeme vyvážené rozmístění, s křesly nebo židlemi po stranách koberce, s přesahem pro sezení.

Koberec 250×300 cm:
Toto vyvážené umístění je vhodné pro velké rozměy koberce, kdy všechny prvky sedací soupravy i stolek stojí přímo na koberci. Díky tomu je vše harmonické a krásné.

 

Koberce do jídelny

Koberec spojuje v prostoru jídelny nábytek do jednotného celku a dopomáhá komfortu při chůzi, a zároveň pomáhá snižovat hluk. Aby bylo možné se židlemi snadno manipulovat, doporučujeme koberce s krátkým vlasem. Rozměr koberce by se měl odvíjet od velikosti jídelního stolu a zároveň bychom jej měli volit tak, abyste při sezení mohli mít nohy pohodlně na koberci

Jídelna: Kulatý jídelní stůl


Koberec  kruh průměr 150 cm:
Pro malé až středně velké stoly jsou vhodné kulaté koberce pro celkové vyvážený vzhled. Kdy křesla nebo židle jsou umístěny po stranách koberce, aniž by se vzájemně překrývaly.


Koberec kruh průměr 250 cm:
Centrální umístění je vhodné pro velké koberce, kdy všechny prvky jídelního koutu stojí na koberci. Díky tomu je vše harmonické a krásné.Jídelna: Jídelní stůl obdélníkového tvaru, cca pro 8 lidí


Koberec 170×240 cm:
U středně velkých koberců doporučujeme vyvážené rozmístění s křesly nebo židlemi po stranách koberce, s přesahem na sezení.


Koberec 250×300 cm:
Centrální umístění je vhodné pro velké koberce, přičemž všechny prvky jídelního koutu stojí na ploše koberce. Díky tomu je vše harmonické a krásné.Koberce v ložnici

V ložnici vám koberec umožní začít den s příjemným pocitem na nohou. Existují různé variace, jak můžete koberce v ložnici položit, velikost by se měla volit především podle šířky postele.

Ložnice: Dvoulůžko cca 180x200 cm


Skupina koberců kolem postele


Koberec  70×240 cm a 2 postranní 70×140 cm:
Menší a často levnější alternativou jsou malé koberce nebo kobercové běhouny. Jsou k dispozici v různých velikostech a lze je položit samostatně nebo jako běhoun kolem postele. Přičemž lze mezi sebou kombinovat různé barvy.

Pro menší půdorys ložnice


Koberec 160×230 cm:
Do menších ložnic postačí menší koberec. Zde platí pravidlo: noční stolky umístěte na podlahu a přední nohy postele na koberec. Tímto způsobem bude postel komfortně orámována, aniž by opticky zmenšovala místnost.


 Optimální pro velké ložnice


Koberec 250×300 cm:
Vyvážené umístění je vhodné pro velké koberce, přičemž všechen nábytek stojí přímo na koberci.