Návod na lepení tapet

Tapetování v kostce - návod na lepení tapet na zeď

1. krok při tapetování - kontrola tapety


Před začátkem tapetování je nutné tapetu rozbalit a zkontrolovat vzor!
Na příbalovém letáčku tapety je uvedeno číslo šarže (např. 17A). Na jednu stěnu je nutné použít tapety se stejným číslem šarže. Jinak se mohou vyskytnout barevné odchylky.

2. krok při tapetování - správný podklad


Podklad pro lepení tapet musí být čistý, suchý, pevný, rovný a lehce savý. Staré tapety a nedržící nátěry je třeba odstranit, nerovnosti vyrovnat.
U tapet s označením Vlies dbejte na jednobarevný, pokud možno světlý podklad. Plochy s různým odstínem by mohly prosvítat.

3. krok při tapetování - lepidlo


Používejte značkové lepidlo na tapety a dodržujte návod na použití na něm uvedený. U nesavých podkladů přimíchejte 10 až 15% disperzního lepidla.
Doporučujeme lepidlo na tapety Marburg Exclusive nebo Marburg Universal.

4. krok při tapetování - nanášení lepidla


Pruhy tapet vyrolujte vždy ve stejném směru a ustřihněte.
Tapety na zeď s označením "VLIES" (vliesové tapety na zeď) se běžně lepí za sucha, tzn. lepidlo se nanese jen na stěnu, na ní se přiloží suchá tapeta a přitlačí a vyhladí se vzduchové bubliny pod tapetou.
Naneste lepidlo sytě a rovnoměrně na stěnu. Pokud to výrobce doporučuje, naneste lepidlo i na rubou stranu připraveného pásu tapety. Oba konce pásu tapety volně přeložte a pruh lehce bez zlomení nechte cca 5 min. nasávat. Dbejte na stejnou dobu měkčení u všech pruhů tapety.

5. krok při tapetování - lepení tapety na zeď


Tapetovacím kartáčem nebo gumovým válečkem vytlačte bubliny a přitlačte tapetu na stěnu.
Jednotlivé pruhy tapet lepte čistě k sobě na doraz, aby nevznikl přesah. Spoje se mohou případně ještě opatrně přitlačit válečkem na spoje.
Případné skvrny od lepidla ihned odstraňte čistou vodou, v žádném případě nedrhněte.
Během tapetování a během schnutí tapet dbejte na konstantní teplotu místnosti (ideálně cca 18-20°C), nevětrejte.

6. krok při tapetování - kontrola


Po zpracování tří pruhů tapety zkontrolujte případné nedostatky kvality.
U mnoha vzorů tapet slouží jako předloha příroda se záměrnými nepravidelnostmi a stíny. Tyto efekty dávají mnohým tapetám osobitost a nejsou podnětem k reklamacím.
Výrobce v žádném případě nepřebírá náklady na zpracování více jak tří pruhů tapety. Příbalové letáky a vzorky tapet, prosím, uschovejte.

Přejeme Vám hodně radosti z Vašich nových tapet.

Neváhejte - Tapetujte!